Kilka ważnych pojęć w biznesie

62Czasami zdarza się że czytamy prasę ekonomiczną i nie mamy zielonego pojęcia o czym jest artykuł przez te trudne pojęcia których nie znamy.
Przychody to suma pieniędzy jaka otrzymaliśmy z prowadzenia jakiegokolwiek biznesu a koszty to pieniądze jakie musieliśmy wydać, w zależności od formy opodatkowania najczęściej to zysk stanowi podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym. Czasami pojawia się problem rozróżnienia przychodów od dochodów, przychody to ogół jaki uzyskaliśmy a dochód to sumie pieniędzy jaka zostaje nam do dyspozycji i możemy ją wydać po wcześniejszym opodatkowaniu. Warto także wiedzieć czym różni się wartość brutto od wartości netto, wartość brutto to wartość z podatkiem na przykład vat a wartość netto to wartość bez podatku. Czasami w prasie pojawia się termin Barter, który oznacza wymianę towarową rzecz za rzecz bez udziału gotówki. Przed powstaniem pieniądza i rozprzestrzenieniem barter stanowił główny element handlu. Niezwykle często używanym terminem jest kapitalizm który oznacza ustrój polityczno gospodarczy oparty na własności prywatnej ,w Polsce kapitalizm rozwinął się po roku 1989 po upadku komunizmu, można tutaj także nawiązać do socjalizmu gdzie główną własnością w kraju była własność państwowa. Jeśli ktoś mówi że pewne przedsiębiorstwo jest monopolistą oznacza to że jest jedynym wytwórcą lub usługodawcą na rynku i nie ma żadnej konkurencji, zjawisko monopolu bywa zjawiskiem negatywnym ponieważ jak wynika z założenia biznesu każde przedsiębiorstwo dąży do maksymalizacji zysku a więc monopolista może dowolnie podnosić ceny. W większości czasopism o tematyce biznesowej używany jest skrót WIG, który po rozwinięciu oznacza Warszawski Indeks Giełdowy WIG jest najdłużej notowanym indeksem spółek i funkcjonuje od kwietnia 1991 roku. Powyżej przedstawiłem tylko kilka z ważniejszych pojęć wykorzystywanych w prasie biznesowej do dalszego wgłębienia się w studia biznesu polecam serwis maney.pl.

Kategoria: Bez kategorii | Opublikowano: 2 września 2010 | Tagi: , , , , , , , ,

Poruszane tematy

Archiwum

Warto jest być człowiekiem przedsiębiorczym i tworzyć własny biznes, szczególnie ważne jest to w dzisiejszych czasach kiedy trudno jest zdobyć dobre stanowisko pracy lub jakąkolwiek pracę kiedy ma się słabe kwalifikacje przy tak wysokim bezrobociu. Dobrym rozwiązaniem jest utworzenie własnego miejsca pracy gdy poszukujemy podstawowego źródła dochodu, takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet ale także pewne wady.

Jest kilka pojęć, które dla większości lub przynajmniej części zwykłych ludzi wydają się obce i nieznane a jednocześnie dość często pojawiają się w prasie. Warto jest dowiedzieć się o co tak naprawdę chodzi. Pierwszym słowem na które warto zwrócić uwagę jest podaż. Podaż to ilość produktów jaką są w stanie wyprodukować przedsiębiorcy przy obecnych warunkach i cenach. Silnie związanym pojęciem z podażą jest popyt, oznacza ono ilość dóbr jaką są w stanie i chcą nabyć konsumenci przy obecnych cenach i warunkach. Dość często ostatnio używanym w prasie biznesowej jest pojęciem jest franczyzna. Franczyzna to pewien rodzaj umowy pomiędzy franczyznodawcą i franczyznobiorcą. Umowa taka umożliwia i jednocześnie zobowiązuje do prowadzenia firmy po franczyznodawcę, zawiera ona know how i wszelkie wsparcie ze strony dawcy. Taki biznes jest dzisiaj dość opłacalny i całkiem sporo osób się na niego decyduje ponieważ wynika z tego kilka sporych korzyści takich jak: gotowy pomysł, szkolenia, i wsparcie. Kolejny pojęciem niezwykle często pojawiającym się w prasie i jednocześnie znany przez niezwykle małą liczbę osób jest know how, jest ono ściągnięte z języka angielskie i w wolnym tłumaczeniu oznacza know- wiedzieć how – jak. Termin ten oznacza konkretną wiedzę techniczną wykorzystywaną do produkcji lub sprzedaży danego produktu. Czasami zdarza się że nie wiem co oznacza termin zysk, oznacza on różnicę miedzy przychodami i kosztami. Reklama:

Copyright © 2018 Darmowa pożyczka na oświadczenie pod zastaw, biznes